KGFW Sports – Boys State Tournament Schedules

KGFW Sports – Boys State Tournament Schedules

Boys Basketball State Tournament Schedule: March 7-9

—–
Class A

Thursday @ Pinnacle Bank Arena
#2 Creighton Prep vs. #7 Lincoln North Star – 2:00
#3 Kearney High vs. #6 Omaha South – 3:45 (on KGFW.com
#1 Bellevue West vs. #8 Papillion-LaVista South – 7:00
#4 Omaha Central vs. #5 Omaha Westside – 8:45
Friday @ Pinnacle Bank Arena
Semifinals – 7:00/8:45
Saturday @ Pinnacle Bank Arena
Championship – 6:30

Class B

Thursday @ Pinnacle Bank Arena
#1 Lincoln Pius vs. #8 Scottsbluff – 9:00
#4 Skutt vs. #5 York – 10:45
Thursday @ Devaney
#3 Roncalli vs. #6 Bennington – 7:00
#2 Aurora vs. #7 Alliance – 8:45
Friday @ Pinnacle Bank Arena
Semifinals – 2:00/3:45
Saturday @ Pinnacle Bank Arena
Championship – 1:00

Class C1

Thursday @ Devaney
#3 Auburn vs. #6 GICC – 9:00
#2 Wahoo vs. #7 Boys Town – 10:45
#1 Ogallala vs. #8 Milford – 2:00
#4 North Bend Central vs. #5 Adams Central 3:45
Friday @ Pinnacle Bank Arena
Semifinals – 9:00/10:45
Saturday @ Pinnacle Bank Arena
Championship – 9:00
3rd Place @ Lincoln Southeast – 11:00

Class C2

Thursday @ Lincoln Northeast
#3 Sutton vs. #6 Yutan – 2:00
#2 Bridgeport vs. #7 Ponca – 3:45
#1 Bancroft/Rosalie/Lyons/Decatur vs. #8 Howells/Dodge 7:00
#4 Centennial vs. #5 Wakefield – 8:45
Friday @ Devaney
Semifinals – 2:00/3:45
Saturday @ Pinnacle Bank Arena
Championship – 4:30
3rd Place @ Lincoln Southeast 9:00

Class D1

Thursday @ Lincoln East
#1 Elm Creek vs. #8 Lourdes CC – 9:00
#4 Bergan vs. #5 Fullerton – 10:45
#2 Humphrey/Lindsey Holy Family vs. #7 Hartington/Newcastle – 2:00
#3 Paxton vs. #6 Wauneta/Palisade – 3:45
Friday @ Devaney
Semifinals – 9:00/10:45
Saturday @ Pinnacle Bank Arena
Championship – 11:00
3rd Place @ Lincoln Southeast – 1:00

Class D2

Thursday @ Lincoln Northeast
#4 Humphrey Saint Francis vs. #5 Johnson/Brock – 9:00
#1 Falls City Sacred Heart vs. #8 Blue Hill – 10:45
Thursday @ Lincoln East
#2 Riverside vs. #7 Exetere/Milligan – 7:00
#3 Osmond vs. #6 Loomis – 8:45
Friday @ Devaney
Semifinals – 7:00/8:45
Saturday @ Pinnacle Bank Arena
Championship – 8:30
3rd Place @ Lincoln Southeast – 3:00